Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Czekając na wyrok

Równi i równiejsi

16 policjantów z jeleniogórskiej drogówki od prawie dwóch lat jest zawieszonych. W czerwcu br. zaczęło się zawieszanie funkcjonariuszy z prewencji.

W KMP w Jeleniej Górze rosną braki kadrowe, ludzie są przeciążeni pracą i zestresowani. Wielu leczy nerwicę, kto może odchodzi na emeryturę. Każdego dnia w jeleniogórskiej komendzie brakuje do służby średnio około 100 policjantów. To blisko jedna trzecia stanu etatowego. Atmosfera w jednostce jest fatalna.

(...)

A PO DWÓCH LATACH...

Prokuratura zakończyła czynności w roku 2002. Wątku korupcyjnego nie znaleziono, sprawa ucichła. Nic się nie działo aż do lutego 2004, kiedy to prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu 24 osobom zarzutów o przestępstwo z art. 231 k.k. i 270 k.k. Dotyczyło to całego ówczesnego wydziału ruchu drogowego oraz kierownictwa Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

(...)

NOWI PODEJRZANI - NOWE ZWYCZAJE

W śledztwie prowadzonym przez prokuraturę ujawniono 400 poprawionych mandatów. 196 z nich dotyczyło ruchu drogowego, pozostałe były wystawione przez policjantów prewencji. Zarzuty o fałszowanie postawiono tylko funkcjonariuszom drogówki. Dopiero dwa lata później, m.in. po naszej publikacji, prokuratura zaczęła stawiać zarzuty także policjantom z prewencji. Ale cała procedura wyglądała teraz zupełnie inaczej niż w przypadku drogówki, choć dotyczyła tej samej sprawy. Podejrzani policjanci prewencji nie byli zawieszani w czynnościach.

(...)

POLICJANCI: GORZEJ NIŻ ŹLE

Policjanci drogówki czują się skrzywdzeni. Zarzucają swojemu komendantowi, że przedłużył im okres zawieszenia ze zwykłego asekuranctwa, nie chcąc narazić się mediom i wyższym przełożonym, że dla własnych ambicji skazał ich rodziny na wegetację.

(...)

WYNIKI KOSZTEM LUDZI

Komendant pokazuje statystyki i przekonuje, że mimo wszystko wskaźniki są dobre. Dynamika przestępczości nieco spadła, a wykrywalność odrobinę wzrosła.

(...)

ELŻBIETA SITEK
zdj. autor

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.