Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Syndrom księgowego

Współdziałanie pionów

Analiza kryminalna, System Meldunku Informacyjnego, wywiad... Fajne, ale dla mnie i tak żadnego z tego pożytku - do dzisiaj rozumuje tak niejeden policjant, nawet kryminalny, nie mówiąc już o prewencjuszu. Duży błąd, który pociąga za sobą kolejne.

Policja jest niczym zespół kółek, z których każde kręci się we własnym kierunku i rytmie - obrazowo tłumaczy naczelnik Wydziału Rozpoznania i Werbunku Biura Wywiadu Kryminalnego KGP podinsp. Tomasz Cichoń. - Tu ruch drogowy, tam prewencja, obok kryminalni. Czemu by nie utworzyć spójnego systemu kół zębatych, gdzie każdy trybik poruszałby cały mechanizm?

(...)

- Nie zawsze rozróżniane są terminy: "rozpoznanie" i "rozpracowanie" - mówi podinsp. Cichoń. - Sprzyja temu nieprecyzyjność niektórych sformułowań w obowiązujących przepisach. Konsekwencją jest niewłaściwe sporządzanie dokumentów i zły obieg informacji. Na szczęście przygotowywane zmiany wyraźnie rozgraniczą te obszary.

Rozpoznanie jest gromadzeniem wszelkich informacji np. o problemie, środowisku, obszarze, rozpracowanie natomiast dotyczy konkretnego przestępstwa czy człowieka.

(...)

- Powinno być tak, że każda policja wie tyle, ile służący w niej ludzie - mówi dyrektor Biura Wywiadu Kryminalnego KGP insp. Wiesław Kordas. - U nas tak nie jest.

(...)

NIEWYKORZYSTANI PREWENCJUSZE

Częstym błędem, przede wszystkim policjantów pionu prewencji, jest to, że nie zbierają pełnych danych np. przy okazji kontroli drogowych czy legitymowania.
- Na przykład funkcjonariusze zatrzymują za przekroczenie prędkości samochód, w którym jadące osoby ubrane są w kurtki z naszywkami "Cracovia - Łowcy Psów" - tłumaczy naczelnik Cichoń. - Policjanci nie wysyłają o tym meldunku do SMI, a już moglibyśmy mieć powiązania: kto?, z kim?, jakim samochodem?, na jakiej rejestracji? To najprostsze informacje do uzyskania w tej sytuacji, a niewykluczone, że prowadziłyby do innych. Według niego duże pole do popisu mogą mieć dzielnicowi.

- Pracownicy operacyjni nigdy nie będą dysponować taką wiedzą, jak oni - tłumaczy. - Można też wykorzystać fakt, że widok ich mundurów raczej nikogo nie dziwi i poprosić o ustalenie pewnych rzeczy.

 

(...)

PRZEMYSŁAW KACAK
zdj. Anna Michejda

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.