Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Widziane z dołu

We wrześniu miało ruszyć organizowanie nowej struktury AT. Po latach oczekiwania i kilku koncepcjach, które zginęły w gabinetach, wszystko wydawało się zapięte na ostatni guzik. Komendant główny Policji podpisał stosowną decyzję i... wciąż nic nie wiadomo.

CENTRALA + 10

Wersja wybrana spośród dwóch, opracowanych przez koordynatorów AT, koncepcji zakładała powstanie centralnej jednostki działającej na zasadach podobnych jak CBŚ. Podlegałaby ona bezpośrednio pierwszemu zastępcy KGP, a w jej skład wchodziłoby 10 oddziałów zamiejscowych (po 50 policjantów i trzech cywilów w logistyce) oraz oddział centralny, złożony z sekcji: szkoleniowej (zarazem bojowej), sztabowej i wsparcia. Ujednolicone zostałyby: systemy naboru i doskonalenia zawodowego, zakupy broni i wyposażenia; normą stałyby się - organizowane centralnie - szkolenia (w tym za granicą, wspólne z GROM itd.). Status "antyterrorystycznych" straciłyby pododdziały w: Kielcach, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Radomiu i Opolu, które najprawdopodobniej zostałyby przekształcone w wydziały realizacyjne, na podobieństwo stołecznego. Sekcja lubelska z kolei zyskałaby rangę wydziału.

- Zaletą takiego rozwiązania jest właśnie ujednolicenie sposobu pracy pododdziałów i związane z tym korzyści: szkolno-bojowe, finansowe, logistyczne itd. - mówił w momencie przyjmowania tej koncepcji przez komendanta głównego nadkom. Dariusz Woźniak, jej współtwórca, koordynator AT.

(...)

CO DALEJ Z NAMI?

- Na razie pracujemy po staremu. Nie wiemy, co będzie jutro - mówi Mariusz z Opola. - Wygląda na to, że będziemy wydziałem lub sekcją realizacyjną, ale pewności żadnej. Większość chłopaków już rozpoznała lub rozpoznaje możliwości przeniesienia się do SPAT, które pozostaną. Reszta czeka na to, co nastąpi. Wiadomo, że stracimy finansowo na dodatkach emerytalnych. Niewielkie, bo niewielkie, ale teraz są. Praca chyba za bardzo się nie zmieni.

(...)

 

PRZEMYSŁAW KACAK
zdj. autor i Wojciech Basiński

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.