Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Pod flagą pokoju

W marcu mija 15 lat od wyjazdu pierwszej grupy polskich policjantów na misję pokojową. W 1992 roku wyruszyli na Bałkany, do rozpadającej się Jugosławii. Ponad stu mundurowych z orłem na ramieniu wciąż stoi na straży pokoju w tym rejonie Europy.

Pierwszą 30-osobową grupę montowano w dużym pośpiechu. Nikt dokładnie nie wiedział, czego można spodziewać się na miejscu.

MISJONARZ NUMER 1

- Na wyjazd zdecydowałem się w pięć minut - wspomina mł. insp. Mirosław Powalski z Wydziału Prewencji Kryminalnej BPiRD KGP. - W 1992 roku pracowałem w komendzie wojewódzkiej w Sieradzu, nie miałem jeszcze rodziny, stąd szybka decyzja. Kolega z kadr powiedział, że szukają ludzi znających język angielski na wyjazd do Jugosławii. To był czwartek, a w następny piątek, 27 marca, byłem już na misji.

Mirosław Powalski w ekspresowym tempie przeszedł badania, szczepienia, został wyekwipowany i przerzucony do Belgradu. Razem z Witoldem Kieliszkiem z Lublina tworzył tzw. zwiad polskiej grupy.

- Na lotnisku rozglądałem się, czy widać zniszczenia, nasłuchiwałem strzałów - mówi. - Ale wojna toczyła się przecież gdzie indziej. Po krótkim szkoleniu przewieziono nas do Republiki Serbskiej Krajiny, gdzie zaczęliśmy służbę. Przez kilka tygodni dojeżdżali koledzy, którzy mieli w kraju trochę więcej czasu na przygotowanie. Miałem tę przyjemność, że jako pierwszy ustawiłem się w oenzetowskiej kolejce po numer identyfikacyjny. Pamiętam jak dziś - CP 2329, potem przekazałem go do Muzeum Policji. (...)

Paweł Ostaszewski
zdj. autor


Nie tylko Bałkany

W misjach uczestniczyło ponad 1200 policjantów, w tym około 30 kobiet, choć wyjazdów było 1860, bo niektórzy wyjeżdżali wielokrotnie. Zginęło czterech funkcjonariuszy, a 18 było rannych.

Polacy służyli pod auspicjami ONZ: na terenach byłej Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii (UNPROFOR 1992-1995), w Iraku (UNGCI 1995-1996), Chorwacji (UNTAES 1996-1998), Bośni i Hercegowinie (UNIPTF i UNMBiH (1996-2002) oraz w Tadżykistanie (UNMOT 1998-2000).

Uczestniczyli również w misji OBWE w Chorwacji (1998-2001) oraz Unii Zachodnioeuropejskiej w Albanii (MAPE 1997-2001).

Polscy policjanci byli także w Macedonii, wspierali misję Unii Afrykańskiej w Sudanie, a trzy lata temu 10 funkcjonariuszy w Jordanii szkoliło kadry do Iraqi Police Service. Przez rok przygotowali do służby 10 tys. irackich policjantów. W ubiegłym roku zorganizowano natomiast szkolenie w Polsce. Uczestniczyli w nim wyżsi oficerowie irackiej policji i sędziowie śledczy (29 osób). Szkolenie w ramach misji EUJUST LEX przygotowała Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

Obecnie nasi policjanci służą pod flagą ONZ: w Kosowie (UNMiK, od 1999 r., w ramach misji jest 8 ekspertów i 115-osobowa skoszarowana jednostka), w Gruzji (UNOMiG, od 2003 r., 2 obserwatorów) oraz w Liberii (UNMiL, od 2004 r., 3 ekspertów). Misję w Bośni i Hercegowinie przejęła Unia Europejska, mamy tam 7 ekspertów.

Polscy misjonarze są cenieni. Zajmowali stanowiska kierownicze, często byli doradcami ministrów spraw wewnętrznych w krajach, gdzie pełnili służbę.

Ich sprawami w Polsce zajmuje się kilkuosobowa sekcja kontyngentów umiejscowiona w Wydziale Rozwoju i Międzynarodowej Współpracy Policji Gabinetu Komendanta Głównego Policji


 
Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.