Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Nowe mundury

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję nowego umundurowania policyjnego

Tuż przed zamknięciem tego numeru "Policji 997", 20 lutego br., w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych rozstrzygnięto konkurs na koncepcję nowego umundurowania policyjnego. Pierwszą nagrodę jednomyślnie przyznano Piotrowi Suchockiemu, absolwentowi uczelni.

Wyróżnienia dostali Maria Kuźma i Michał Szulc, studenci V roku Wydziału Tkaniny i Ubioru, co oznacza, że również ich pomysły zostaną wykorzystane w tworzeniu przyszłych mundurów.

NAJPIERW SŁUŻBOWY

Z zaprezentowanych przez zwycięzcę konkursu propozycji najwięcej uznania zyskał mundur służbowy. Spodnie bojówki z podwójną nogawką - część ortalionowa wpuszczana do butów i zewnętrzna mocowana na dowolnej wysokości (np. na górze cholewki), by nie brudziła się podczas zimowej chlapy lub nie zaczepiała o przeszkody w czasie pościgu. Golf z policyjnym emblematem i z wstawkami na łokciach i barkach, by nie wycierał się w tych miejscach. Uniwersalna podpinka polarowa zakładana pod kurtkę, gdy jest zimno, i zdejmowana przy wyższych temperaturach (bez względu na porę roku), stanowiąca osobny element umundurowania. Czapka zimowa z grubej dzianiny. Kurtki (zimowa i letnia) do pasa zapinane na "ekspresy", tj. zamki błyskawiczne obsługiwane jednym pociągnięciem ręki (zimowa z dopinanym kapturem), ściągacze na zakończeniach rękawów i na dole. Kamizelka z elementami wyposażenia z pianką amortyzacyjną zabezpieczającą przed skutkami uderzeń, upadków itp., z tyłu kontrafałda umożliwiająca poszerzenie jej, by w zimne dni założyć pod nią sweter, golf lub podpinkę polarową. Białe koszulki i krótkie spodnie oraz T-shirt na lato. Stopnie na pagonach, wszystkie elementy odblaskowe na rzepach lub napach, by można je zdejmować, stałe elementy odblaskowe tylko dla policjantów z ruchu drogowego.

TERAZ SZYCIE

Do stroju kobiecego najwięcej elementów zostanie przyjętych najprawdopodobniej z propozycji Marii Kuźmy, golf i inne elementy zaprezentowane przez Michała Szulca także znajdą swoje zastosowanie w stworzeniu idealnego policyjnego uniformu.

Mimo że konkurs został rozstrzygnięty, nic nie jest do końca przesądzone. Teraz zostaną uszyte, na razie z zastępczych materiałów, udoskonalone elementy umundurowania. Pomoc w tym przedsięwzięciu zadeklarowała kadra ASP w Łodzi.

- Chodzi nam o to, by produkt, który wyjdzie z naszej uczelni, był bez zarzutu - stwierdziła prof. Małgorzata Garda, kierownik Katedry Ubioru. - Dlatego chcemy wybrać to, co najlepsze ze wszystkich trzech nagrodzonych prac i złożyć je w jedną całość. Ten "konglomerat" będzie naszym finalnym produktem i zostanie poddany wstępnej ocenie policjantów.

Nad mundurem wyjściowym, nakryciem głowy i innymi szczegółami nadal trwają prace.

PREZENTACJA I TESTY

Dopiero po zaprezentowaniu nowości, i po uwzględnieniu kolejnych opinii, zostaną uszyte prototypy z właściwych materiałów przeznaczone do testów. Funkcjonariusze będą nosili je przez kilka miesięcy, a ich oceny mają mieć istotne znaczenie.

Jak więc widać, do produktu finalnego droga jeszcze daleka. Nie ma nawet mowy, by, jak to zapowiadano wcześniej, mundur zimowy przetestować jeszcze w tym roku. Na pierwszy ogień pójdzie mundur służbowy. Przedstawione propozycje mogą ulec jeszcze wielu zmianom i udoskonaleniom pod wpływem uwag policjantów z tzw. pierwszej linii. Jedną z ciekawszych przedstawił na IFP Funk SG.

TADEUSZ NOSZCZYŃSKI
rys. Piotr Suchocki


Zobacz projekty w całości:
Wybrany projekt Piotra Suchockiego
Projekt Marii Kuźmy
Projekt Michała Szulca

Oto jurorzy

Konkurs koordynował prof. Zygmunt Laskowski z ASP. O rozstrzygnięciu zdecydowała komisja konkursowa. Z ASP w jej skład weszli: prof. Małgorzata Garda, kierownik Katedry Ubioru, przewodnicząca komisji oraz prof. Elżbieta Nawrocka-Staniecka, prof. Irmina Aksamitowska, prof. Andrzej Rajch i dr Małgorzata Łukawska. KGP reprezentowali Krzysztof Pacholski z Biura Logistyki Policji, mł. insp. Jerzy Czwarno z Głównego Sztabu Policji, podinsp. Grażyna Witkowska z NSZZ Policjantów, nadkom. Marek Hańczuk i podkom. Jarosław Mazek z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego oraz kom. Kajetan Krajewski z Biura Kontroli.
Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.