Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Żeby się opłacało chcieć

- mówi Adam Rapacki, wiceminister SWiA

Z Adamem Rapackim, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji rozmawia Paweł Chojecki

W lutym na pierwszym spotkaniu z komendantami w Szczytnie powiedział Pan, że nie będzie zmian w emeryturach policjantów, a jeżeli politycy będą do tego dążyć, to Pan odejdzie ze stanowiska. Nie odchodzi Pan, czyli nic się nie zmienia?
- Nic się nie zmienia, nie ma prac nad zmianą ustawy emerytalnej. Nic nie będzie się działo bez konsultacji ze środowiskiem policyjnym. Nie może być zmiany reguł w trakcie gry. Nie ma mowy, żeby ktoś pogorszył warunki tym, którzy dziś pracują. To spowodowałoby odejście wielu ludzi.

Ci, którzy dopiero przyjdą do służby, mogą spodziewać się innych zasad?
- Trzeba wypracować takie rozwiązania, które spowodują, że policjanci będą chcieli pracować dłużej. To też mówiłem już w lutym i jestem do tego absolutnie przekonany. Wszystkie służby mundurowe odchodzą na emeryturę zdecydowanie za wcześnie. Wiele grup zawodowych upomina się o uprawnienia emerytalne, np. straże gminne, Inspekcja Transportu Drogowego, celnicy. Mówią, że przecież pracują podobnie. Dlatego policjanci muszą mieć świadomość, że w końcu ten system trzeba będzie przebudować, żeby nie produkować młodych emerytów. Oczywiście trudno sobie wyobrazić policjanta 65-letniego, chociaż w niektórych krajach takich widziałem.

(...)

Wszędzie szuka się oszczędności. Czy to znaczy, że świadczenia dla policjantów, uważane przez wielu za archaiczne, jak ekwiwalent za brak mieszkania czy "za malowanie", znikną?
- Chcemy coś z tym zrobić. To relikt socjalizmu. Najlepsze rozwiązanie to takie, kiedy za dobrą pracę dostaje się godną płacę. Gdybyśmy środki, które są przeznaczone na dodatkowe świadczenia, zsumowali i wypłacili policjantom, to wyszłoby ponad 300 zł na każdego. Będziemy zastanawiać się, jak wkomponować te świadczenia w płace. W ten sposób odzyskalibyśmy, na rzecz innych zadań, pracowników logistycznych, którzy teraz wypełniają stosy papierów.

(...)

zdj. Andrzej Mitura


Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (
gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Artykuł w pełnej wersji przeczytacie w tradycyjnym - papierowym wydaniu miesięcznika POLICJA 997.