Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Radom – historia Policji w Muzeum

W muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu otwarto wystawę "Z kart historii radomskiej policji. W 90. rocznicę uchwalenia ustawy o policji państwowej". Przygotowali ja pracownicy radomskiej policji wspólnie z pracownikami muzeum.

Na wystawie zgromadzono kilkaset eksponatów. Są to pamiątki po funkcjonariuszach przedwojennej policji państwowej, po tzw. granatowej policji z czasów okupacji oraz po peerelowskich milicjantach. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. unikatowe przedwojenne policyjne mundury, czapki, hełmy policji konnej, broń, wyposażenie komisariatów m.in szafę pancerną czy biurko podsłuchowe, stare zdjęcia policjantów czy fotograficzną galerię przedwojennych przestępców np. koniokradów czy kieszonkowców. Eksponaty wypożyczono m.in. z Komendy Głównej Policji oraz od dzieci i wnuków byłych radomskich policjantów. Częścią wystawy jest ekspozycja "Policja Państwowa na północno-wschodnich kresach II Rzeczypospolitej", którą udostępniło Muzeum Wojska w Białymstoku.

Wystawa prezentuje też monografię poświęconą historii radomskiej policji od 1919 roku, przygotowaną przez pracowników policji, muzeum i radomskich historyków.

Otwarciu wystawy towarzyszyło uroczystości nadania sztandaru Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu.