Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Policjanci zatrzymani za łapówki

Zarzuty przyjęcia łapówek od ponad 40 kierowców w zamian za odstąpienie od ukarania ich mandatami za wykroczenia drogowe przedstawiła piotrkowska prokuratura czterem policjantom z drogówki w Komendzie Powiatowej Policji w Radomsku. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci zostali zatrzymani wczoraj na polecenie Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim przez funkcjonariuszy z łódzkiego wydziału Biura Spraw Wewnętrznych KGP. - Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych w zamian za odstąpienie od udokumentowania wykroczenia drogowego popełnionego przez kierowcę i odstąpienie od wypisania mandatu i przyznania punktów karnych - mówi Witold Błaszczyk, rzecznik piotrkowskiej prokuratury.

Zarzuty dotyczą marca tego roku. Według prokuratury policjanci działali w dwuosobowych patrolach - jedna para policjantów miała przyjąć 23 łapówki, druga - 18. W zamian za kwoty od kilkudziesięciu do 250 zł nie wypisywali mandatów i nie naliczali punktów karnych za typowe wykroczenia drogowe, tj. przekroczenie prędkości, brak świateł czy wymuszenie pierwszeństwa.
Zarzuty wręczenia łapówek przedstawiono także dziewięciu kierowcom. Grożą im kary do 8 lat pozbawienia wolności. Śledczy przyznają, że to początkowy etap śledztwa i że sprawa jest rozwojowa. Po przesłuchaniu prokuratura ma zdecydować, czy wystąpić do sądu z wnioskami o aresztowanie policjantów. Komendant powiatowy Policji w Radomsku zapowiedział wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec funkcjonariuszy.

AK, PAP