Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Protest policjantów

Ponad 4 tys. policjantów, według organizatorów protestu, zebrało się we wtorek w południe przed Kancelarią Premiera. Protestujący domagają się wypłaty zaległych świadczeń socjalnych jeszcze w tym roku.

Manifestanci przynieśli trumnę z napisem „Były wybory, były obietnice, teraz mamy umierającą policję”. Są także transparenty z hasłami: „Glino pomóż sobie”, a także z cytatem z wypowiedzi premiera Donalda Tuska: „Dobrze zarabiający policjanci będą dbać o nasze bezpieczeństwo”. W pikietę włączyli się też przedstawiciele Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, by w ten sposób wesprzeć ich żądania.
O co walczą policjanci? - Nie ma żadnych gwarancji, że zaległe świadczenia socjalne zostaną nam wypłacone, nie mamy podstaw, by wierzyć, że nastąpi to do końca roku, dlatego wyszliśmy na ulice – mówi przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda.
- Na ten rok przewidziano 530 mln zł na wypłacenie świadczeń dodatkowych. Do tej pory wypłaciliśmy już 390 mln zł i mamy na dzień dzisiejszy zobowiązania w świadczeniach pozapłacowych wymagalnych - czyli takich, których termin płatności już minął - ok. 87 mln zł. I to trzeba jak najszybciej pokryć – tłumaczy Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego Policji. Według niego istnieje olbrzymia szansa, żeby te środki uzyskać i w nowy rok wejść bez zadłużenia.
AK,PAP