Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Wyroki w sprawie tragedii na Juwenaliach

Troje policjantów oskarżonych w sprawie tragicznych wydarzeń podczas Juwenaliów w Łodzi w maju 2004 r. usłyszało wyroki. Sąd skazał ich na kary od roku do roku i ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Na karę roku i ośmiu miesięcy wiezienia w zawieszeniu na cztery lata sąd skazał ówczesnego oficera dyżurnego sekcji ruchu drogowego Romana I. Małgorzata Z. - policjantka, która tamtej nocy była jego pomocnikiem usłyszała wyrok roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Ta dwójka oskarżonych - zdaniem sądu - pomyłkowo wydała zamiast gumowej, ostrą amunicję. Na skutek tej tragicznej pomyłki zginęły dwie osoby. Trzecim skazanym jest Radosław S., oficer komendy miejskiej, który koordynował podczas zamieszek policyjną akcję. Sąd wymierzył mu karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Wobec całej trójki sąd orzekł także kilkuletnie zakazy zajmowania stanowisk lub zakaz wykonywania zawodu związanego z bronią. Wyrok nie jest prawomocny.

W maju 2004 roku w trakcie Juwenaliów na osiedlu studenckim Uniwersytetu Łódzkiego grupa chuliganów wywołała zamieszki. Napastnicy obrzucili policjantów m.in. butelkami i kamieniami. Interweniujący policjanci, w wyniku pomyłki, oprócz gumowych kul, użyli sześciu sztuk ostrej amunicji. Postrzelone zostały trzy osoby, dwie z nich - 23-letnia Monika i 19-letni Damian - zmarły. Kilkadziesiąt osób w trakcie zajść odniosło lżejsze obrażenia.

PAP, KK