Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Apelacja komendanta Szczeklika

200 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie przyznał w środę 22 września br. Sąd Okręgowy w Lublinie byłemu komendantowi policji w Białej Podlaskiej, przebywającemu obecnie na emeryturze, Władysławowi Szczeklikowi. Szczeklik zapowiedział apelację od tego wyroku.

Policjant domagał się ponad 100 tys. zł odszkodowania za poniesione straty oraz 700 tys. zł zadośćuczynienia m.in. za złamanie kariery w policji oraz krzywdy moralne, jakich doznał na skutek niesłusznego aresztowania i oskarżenia.

Inspektor Władysław Szczeklik został zatrzymany w grudniu 2001 r. przez UOP, a następnie aresztowany. Był wówczas wymieniany wśród kandydatów na komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie. W 2002 r. prokuratura oskarżyła go o przyjęcie łapówek o wartości 9 tys. zł (biżuterię ze złota o wartości 2,5 tys. zł oraz sprzęt RTV warty 6,5 tys. zł) w zamian za przekazywanie informacji przestępcom.

W 2008 r. insp. Szczeklik został uniewinniony przez sąd od zarzutu przyjmowania łapówek w zamian za przekazywanie informacji przestępcom. W styczniu 2008 r. Szczeklik (po decyzji Sądu Administracyjnego w Warszawie) został przywrócony na stanowisko komendanta miejskiego policji w Białej Podlaskiej. I odszedł na emeryturę…

O tej sprawie pisaliśmy w naszym miesięczniku trzykrotnie. Ostatni raz w sierpniu 2008 r.

TN