Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Child Alert - koncepcja gotowa

Powstała już koncepcja funkcjonowania systemu, który ma pozwolić na efektywne poszukiwanie zaginionych dzieci. Jednak prawdopodobnie nie ruszy on przed Euro2012. Child Alert to system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem dostępnych mediów, w tym radia, telewizji, portali internetowych, telefonii komórkowych czy reklam zewnętrznych.

Nad koncepcją wdrożenia systemu w Polsce przez trzy miesiące pracowała Fundacja ITAKA. Pod koniec stycznia raport z wynikami jej prac trafił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

- Obecnie, gdy ginie małe dziecko, nie ma zintegrowanego systemu rozpowszechniania informacji. Przekazywanie wiadomości do mediów jest długotrwałym procesem, a decyzja o uwzględnieniu ogłoszenia w programie nie jest obowiązkowa – wyjaśnia Zuzanna Ziajko, Dyrektor Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji w Fundacji ITAKA.

Dzięki wprowadzeniu Child Alert, informacje o zaginionym dziecku w ciągu kilku minut od wszczęcia alarmu powinny trafić do wszystkich mediów-partnerów, którzy będą zobowiązani do jego emisji.
- Decyzja o tym, czy w danym przypadku wykorzystać Child Alert każdorazowo miałaby, według proponowanej przez nas koncepcji, zapadać na poziomie komendy wojewódzkiej – podkreśla Ziajko.

Następnie sprawa ma trafiać do Fundacji, która będzie wprowadzała wszystkie wymagane dane do platformy komputerowej. Stąd wysyłany ma być przekaz odpowiednio sformatowany do potrzeb każdego z mediów - partnerów.

- Pierwotnie planowane było wdrożenie Child Alert przed Euro2012, ale faktyczny termin nie jest jeszcze znany.

AWz