Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Kary dla zabójców Andrzeja Struja prawomocne

Po rozpoznaniu w Izbie Karnej kasacji od wyroku za zabójstwo warszawskiego policjanta sprzed dwóch lat, Sąd Najwyższy oddalił dziś (22 lutego) kasacje obu skazanych. Uznał je za oczywiście bezzasadne.

Tym samym utrzymano kary 25 lat pozbawienia wolności dla Mateusza N. oraz karę 15 lat więzienia dla Piotra R., które orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie 8 czerwca 2011 r.

Obrońcy w kasacjach domagali się uchylenia wyroku Sądu Apelacyjnego i Sądu Okręgowego i przekazania ich do ponownego rozpoznania. Zarzucali, że wyroki zostały wydane z naruszeniem przepisów prawa procesowego.

Do zdarzenia doszło 10 lutego 2010 roku na przystanku tramwajowym na warszawskiej Woli. Andrzej Struj zareagował na zachowanie dwóch młodych mężczyzn, którzy najpierw przeklinali na przystanku tramwajowym, a potem rzucili w okno tramwaju koszem na śmieci. W trakcie próby zatrzymania policjant został kilka razy pchnięty nożem przez Mateusza N., równocześnie będąc przytrzymywanym przez Piotra R. Zmarł w szpitalu.

Podkom. Andrzej Struj pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym KSP. W Policji służył 15 lat. Osierocił dwie córki. Pośmiertnie awansowany na stopień podkomisarza, a także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Zasługi za Dzielność.

Oprac. AWz