Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Święto Policji 2012

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, centralne obchody Święta Policji odbyły się w stolicy. Warszawska Starówka znów zaroiła się niebieskimi mundurami.

Uroczystości zaczęły się już w piątek, 20 lipca, kiedy to w budynku KGP przy ul. Domaniewskiej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń i aktów nominacyjnych na wyższe stopnie. 21 lipca o 9.00 kierownictwo Policji przed tablicą w budynku KGP przy ul. Puławskiej oddało hołd poległym na służbie policjantom. Następnie uroczystości przeniosły się przed gmach, gdzie złożono kwiaty ku czci funkcjonariuszy Policji Państwowej, zamordowanych przez NKWD podczas II wojny światowej.

W Sali Generalskiej szefowie MSW i Policji spotkali się z laureatami konkursu „Policjant, który mi pomógł”, organizowanego przez pogotowie „Niebieska Linia” i KGP. Pięciu wyróżnionych odebrało statuetki i dyplomy podczas gali na placu Zamkowym.

Uroczystości plenerowe poprzedziła ceremonia na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas której wręczono nominacje i odznaczenia. W tym czasie na Rynku Nowego Miasta koncertowały orkiestry policyjne z Warszawy, Wrocławia, Katowic i Ukrainy, a przed zamkiem oblężenie przeżywały stoiska promocyjne Policji i wystawy sprzętu służbowego.

Zwieńczeniem obchodów 93. rocznicy powołania Policji Państwowej było ślubowanie nowo przyjętych policjantów oraz promowanie przez komendanta głównego nadinsp. Marka Działoszyńskiego absolwentów WSPol. w Szczytnie na pierwszy stopień oficerski. Po uroczystości świeżo upieczeni podkomisarze mogli spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem, a nawet zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcia.

Msza święta w niedzielę, 22 lipca w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem św. Krzyża rozpoczęła kolejny dzień obchodów. Eucharystii, odprawionej przez kapelanów policyjnych, przewodniczył biskup polowy WP, krajowy duszpasterz Policji ks. Józef Guzdek. Nabożeństwo transmitowane było przez Polskie Radio.

Przed południem policyjne orkiestry zaprezentowały się przed pałacem w Wilanowie, gdzie spotkały się z aplauzem zwiedzających. Po południu na błoniach stadionu Agrykoli odbył się festyn rodzinny, gdzie można było wziąć udział w konkursach, obejrzeć rekonstrukcje policyjne, walki rycerskie, sprzęt służbowy i poszaleć na koncertach.
Nie zabrakło również sportowych emocji. Na boisku rozegrano dwa mecze piłki nożnej: „Przyjaciele Policji” – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni kontra Artyści Polscy, który zakończył się remisem 1:1, oraz reprezentacja Policji vs. drużyna Żandarmerii Watykańskiej, który polscy funkcjonariusze wygrali 7:1.

PAWEŁ OSTASZEWSKI
zdj. autor i Andrzej Mitura