Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Bohaterowie czasu pokoju

Krzyżami Zasługi za Dzielność zostało odznaczonych 15 policjantów. Ośmiu z nich było bohaterami tekstów w „Policji 997” z cyklu „Policjanci Ratują”.

Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych, 24 października 2013 r. wręczył funkcjonariuszom resortu Krzyże Zasługi za Dzielność, przyznane przez Prezydenta RP. W uroczystości uczestniczyli: nadinsp. Krzysztof Gajewski, pierwszy zastępca komendanta głównego Policji, gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Staży Pożarnej, gen. bryg. Dominik Tracz, komendant główny Straży Granicznej.

Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w 1928 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Nadawany jest m.in. funkcjonariuszom, którzy narażając się na śmierć, stanęli w obronie prawa, nietykalności granic oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.

Asp. Piotr Chodorowski, podkom. Ireneusz Fedorowicz, sierż. sztab. Marek Kopczyński, sierż. sztab. Damian Puszka, sierż. Marek Tymcio z KPP w Kędzierzynie-Koźlu 1 września 2012 r. w godzinach nocnych uratowali ośmiu pasażerów samochodu osobowego, który wpadł do rzeki Kłodnicy. O bohaterskich policjantach pisaliśmy w nr 92/11.2012 Policji 997.

St. asp. Mariusz Grabowski i st. asp. Piotr Lesiński z KPP w Nowym Mieście Lubawskim 26 grudnia 2012 r. wynieśli z płonącego budynku dwóch mężczyzn.

St. sierż. Tomasz Marczewski i st. sierż. Robert Misiak z KMP w Zabrzu 11 stycznia 2013 r. uratowali z pożaru plebani trzy osoby.

Asp. Krzysztof Twardowski i kom. Tomasz Tys z KMP w Lublinie 31 lipca 2012 r. podczas poszukiwania podejrzanego o zabójstwo wyczuli zapach gazu w sklepie, w którym się zaryglował i groził podpaleniem. Policjanci natychmiast ewakuowali mieszkańców okolicznych budynków. Szaleniec, mimo iż funkcjonariusze usiłowali go od tego odwieść, spowodował wybuch.

Asp. Krzysztof Ciach i sierż. sztab. Łukasz Mątkiewicz z KPP w Sokołowie Podlaskim 18 sierpnia 2012 r. w Repkach, podczas kontroli drogowej autokaru zauważyli, że pali się silnik. Ugasili ogień oraz ewakuowali z pojazdu ponad 40 pasażerów, były to osoby niepełnosprawne. Policja 997 przedstawiła dzielnych funkcjonariuszy w nr 95/02.2013.

Sierż. Marcin Piechowski z KMP w Bydgoszczy 30 sierpnia 2012 r. uratował życie mężczyźnie, który topił się w Brdzie. O zdarzeniu pisaliśmy w nr 91/10.2012 Policji 997.

Nadkom. Marek Lubański z KMP w Białej Podlaskiej 30 grudnia 2012 r. wyniósł mężczyznę z palącego się mieszkania.

Krzyżami Zasługi za Dzielność odznaczonych zostało 3 funkcjonariuszy SG.

Chor. Tomasz Bąbel ze Śląskiego Oddziału SG wydobył na brzeg mężczyznę, który wpadł do zbiornika wodnego. St. sierż. Łukasz Strzyż i sierż. sztab. Dariusz Grudziński z Morskiego Oddziału SG w Rewalu wydobyli z rzeki mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo.

Krzyżami odznaczonych zostało 12 strażaków.

Ogn. Krzysztof Kochanowicz z KM PSP w Przemyślu wyniósł z pożaru nieprzytomnego mężczyznę, a gdy dowiedział się, że w domu jest butla z gazem wrócił i ją wyniósł, a następnie przystąpił do gaszenia ognia. St. str. Daniel Góralczyk i mł. ogn. Paweł Macura z KM PSP w Bielsku-Białej przez trzy godziny ręcznie odkopywali mężczyznę, zasypanego w 4-metrowym dole. St. str. Radosław Stefański i st. asp. Dariusz Sobotka z KM PSP w Katowicach ewakuowali mieszkańców trzykondygnacyjnego budynku, w którym wybuchł pożar. Mł. asp. Piotr Hanus i st. str. Łukasz Mazur z KP PSP w Lubaczowie wynieśli półprzytomnego mężczyznę z pożaru drewnianego budynku. St. str. Michał Górski z KM PSP w Bydgoszczy uratował kobietę i jej czworo dzieci z pożaru. Asp. sztab. Roman Kraszewski z KP PSP w Raciborzu ratował z pożaru mieszkanki Domu Samotnej Matki z Dzieckiem. Sekc. Tomasz Durejko z KP KSP w Nysie uratował dwie osoby, ich żaglówka przewróciła się, a one się topiły. Asp. Artur Bednarczyk z KM PSP w Lublinie wyniósł nieprzytomnego mężczyznę z płonącego budynku. Sekc. Łukasz Wąs z KM PSP w Tarnowie dotarł do kobiety, która znajdowała się w betonowej studni, 37m od głębokości do lustra wody, po czym wydobył ją na powierzchnię.

Minister Sienkiewicz wręczył też funkcjonariuszom Policji Krzyże Zasługi. Złotymi Krzyżami odznaczeni zostali: insp. Andrzej Tomczyński, mł. insp. Mirosław Milak i mł. insp. Mirosław Gołaszewski. Srebrny Krzyż otrzymał mł. insp. Grzegorz Nawrocki, a Brązowy mł. insp. Rafał Woźniak.

Chwała bohaterom powiedział na zakończenie uroczystości minister SW.

GB

Zdj. A. Mitura