Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Noc Muzeów A.D. 2017

Ekspozycja wprawdzie niezbyt muzealna, ale instytucja i budynek zdecydowanie z bogatą historią. Mowa oczywiście o policyjnej centrali przy Puławskiej 148/150 w Warszawie, która już po raz czwarty wzięła udział w Nocy Muzeów, otwierając podwoje dla zwiedzających.

Idea tej akcji pochodzi z Berlina, gdzie w 1997 roku po raz pierwszy udostępniono placówki muzealne za darmo, przez całą noc. Lange Nacht der Museen przyjęto z tak dużym zainteresowaniem, że stała się imprezą cykliczną. Pomysł skopiowały następnie muzea Paryża i Amsterdamu, a dziś nocne zwiedzanie organizuje już ponad 120 miast w całej Europie. W Warszawie do akcji włączyły się także różne instytucje, w tym Komenda Główna Policji.

Organizację nadzorował Gabinet Komendanta Głównego Policji, ale do akcji włączyły się niemal wszystkie biura oraz Komenda Stołeczna Policji. W programie było zwiedzanie gabinetu szefa całej formacji, wykłady na temat historii polskiej Policji prowadzone przez funkcjonariuszy w przedwojennych, granatowych mundurach, a także stoiska promocyjne, miasteczko ruchu drogowego i ekspozycja współczesnych pojazdów policyjnych. Koncert dała też Orkiestra Reprezentacyjna Policji pod batutą mł. insp. Janusza Trzepizura.

Punktualnie o 18:00 20 maja br. czekających przed bramą gości powitał komendant główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk. Zainteresowanie było duże – np. jedna z pań przyjechała z odległych stron Polski już dwie godziny przed otwarciem tylko po to, żeby obejrzeć gmach KGP. Za wytrwałość otrzymała od szefa Policji okolicznościowy upominek.

Jak podkreślali zwiedzający, dla większości była to jedyna okazja w roku, aby zobaczyć gabinet Komendanta Głównego Policji, miejsca narad kierownictwa polskiej Policji – Salę Generalską oraz Tablicę Pamięci upamiętniającą poległych policjantów. Ważnym punktem Nocy Muzeów w KGP było złożenie przez szefa Policji wieńca pod Tablicą Pamięci. Oddano w ten sposób hołd policjantom, którzy – działając w ochronie życia i zdrowia obywateli – zginęli na służbie.

Były pokazy związane z historią formacji, w tym ekspozycja będąca częścią wystawy okolicznościowej „Wiślana służba”, jak również pokazy grup rekonstrukcji historycznych. Na stoisku „przedwojennych policjantów” można było wykonać odbitki własnych linii papilarnych przy użyciu historycznego sprzętu, a w pokoiku przy wejściu do budynku – dla porównania – powtórzyć ten proces u współczesnych techników kryminalistyki. Wśród sprzętu pokazanego na zewnątrz znalazła się także łódź wykorzystywana przez Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP oraz elementy wyposażenia i uzbrojenia współczesnych policjantów. Analogiczny sprzęt, tyle że pochodzący z okresu przed II wojną światową, można było obejrzeć w namiocie rekonstruktorów – to ciekawe porównanie wyraźnie obrazowało postęp technologiczny, jaki dokonał się w czasie blisko stu lat istnienia formacji.

Nie zapomniano o najmłodszych. Dzieci uczestniczyły w zabawach w miasteczku ruchu drogowego KSP oraz z prawdziwym zapałem biegały po ciężkim, opancerzonym wozie wsparcia BTR-60PB z Oddziału Prewencji Policji w Warszawie i włączały sygnały uprzywilejowania we wszystkich ustawionych na ekspozycji radiowozach. Były niespodzianki, konkursy, upominki z logo Policji, a także możliwość wykonania własnym aparatem prawdziwego zdjęcia sygnalitycznego na zabytkowym krześle wykorzystywanym do tego celu w ubiegłym stuleciu.

Na stoiskach promocyjnych można było otrzymać informacje o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, o możliwości wstąpienia do służby w Policji, a także – na stoisku Wydziału Promocji Policji BKS KGP – otrzymać kilka najnowszych numerów naszego czasopisma. To właśnie liczba rozdanych egzemplarzy może określić popularność ekspozycji w KGP – rozeszły się niemal wszystkie z kilkuset przekazanych na Noc Muzeów, podobnie jak i kolorowanki z postaciami z komiksu edukacyjnego „Denar Chrobrego” oraz kartonowe modele radiowozu dla najmłodszych do samodzielnego wycięcia i sklejenia.

PIOTR MACIEJCZAK
zdj. autor