Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Służba to nie pokaz mody

Jakiej długości spódnice powinny nosić policjantki? Jaki fason obuwia obowiązuje do munduru? Kiedy funkcjonariusze zakładają rękawiczki?

Przepisy dotyczące sposobu noszenia elementów umundurowania określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 20 maja 2009 r. (Dz.U. nr 90, poz. 738) oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 marca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania policjantów (Dz.U. nr 70, poz. 372).

SPÓDNICA

Panie policjantki obowiązuje spódnica ciemnogranatowa, prosta, bez rozcięcia, o długości 5 cm przed lub 5 cm za kolano. Przy spódnicy nie są wymagane szlufki, które obowiązują przy spodniach.

Policjantka, mająca na sobie koszulę z krótkim rękawem, do spódnicy zakłada pas główny. Jeżeli jednak ma na sobie marynarkę wyjściową, to nie obowiązuje jej pas główny do spódnicy.

SPODNIE I MARYNARKA

Panie policjantki mogą nosić spodnie na tych samych zasadach mundurowych, co panowie policjanci. Powinny one być koloru ciemnogranatowego, o długości 2–2,5 cm nad obcasem butów.

Gdy policjant lub policjantka siedzą, dolna krawędź ich marynarek powinna równać do dolnej krawędzi powierzchni siedziska.
Rękaw kurtki mundurowej powinien sięgać nie niżej niż do nasady kciuka. Marynarka wyjściowa dla pań nie powinna mieć górnych kieszeni.

BUTY, SKARPETY, RAJSTOPY

Buty mundurowe dla pań powinny być pełne, czyli zabudowane, czarne, na słupku wysokości od 5 do 7 cm, z klasycznym lekko zaokrąglonym czubkiem. Niedopuszczalne jest obuwie z odkrytymi piętami, palcami, z paseczkami, kokardkami czy innymi ozdobami.

Kobiety do munduru noszą wyłącznie beżowe rajstopy. W żadnym wypadku nie mogą to być kabaretki!

Policjanci mogą nosić wyłącznie czarne półbuty, sznurowane z przodu, bez ozdób i dekoracyjnych przeszyć. Skarpety powinny być czarne, sięgające łydki.

RĘKAWICZKI

Podczas wystąpień służbowych, poza gmachem, zarówno panie policjantki, jak i panowie policjanci noszą czarne, pięciopalcowe, skórzane rękawiczki. Ich grubość powinna być stosowna do pory roku.

KRAWAT I SPINKI

Krawat noszą zarówno policjantki, jak i policjanci. Należy go zawiązać w sposób klasyczny – jego dolna część powinna sięgać górnej krawędzi sprzączki pasa głównego.

Krawat mundurowy nie powinien posiadać żadnych aplikacji. Dopuszcza się noszenie srebrnej spinki do krawata. Powinna spinać krawat z koszulą na wysokości górnej krawędzi kieszonek koszuli.

W sytuacjach uroczystych, dotyczących spotkań w obiektach zamkniętych, policjanci występujący indywidualnie, poza szykiem i funkcjami, które wynikają z policyjnego ceremoniału, mogą nosić do mankietów białej koszuli spinki wyłącznie w srebrnym kolorze, bez ozdób.

not. Grażyna Bartuszek
zdj. Andrzej Mitura
konsultacja insp. Grzegorz Jach