Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Identyfikujemy się

Jak powinien wyglądać znak identyfikacji imiennej policjanta? Gdzie należy go nosić? Czy do munduru służbowego można przypinać karty magnetyczne oraz zawieszać na szyi smycz z identyfikatorem?

Zasady noszenia znaków identyfikacji imiennej reguluje Zarządzenie KGP nr 17/87 z 2 grudnia 2010 roku w sprawie nowelizacji regulaminu ogólnego i musztry Policji.

ZNAK IDENTYFIKACJI IMIENNEJ

Powinien być umieszczony symetrycznie nad wszyciem górnej prawej patki kieszeni. Zawiera pierwszą literę imienia, po której znajduje się kropka, oraz pełne nazwisko policjanta (np. J. Kowalski).

W zależności od tego, jaki mundur ma na sobie policjant, wyróżnia się dwa warianty znaku identyfikacji imiennej. I tak na koszuli służbowej letniej, koszulce polo z krótkim rękawem oraz na elementach ubioru wyjściowego, galowego lub ćwiczebnego (czarny) nosi się znak identyfikacji imiennej w postaci tabliczki metalowej w kolorze granatowym ze srebrną obwódką. Umieszczone na niej dane, czyli pierwsza litera imienia (z kropką) oraz nazwisko, powinny być w kolorze srebrnym.

Na kurtce służbowej zimowej, swetrze oraz ocieplaczu z polaru nosi się natomiast znak identyfikacji imiennej w postaci granatowej naszywki wykonanej z taśmy sczepnej. Przymocowuje się ją do ww. elementów umundurowania za pomocą rzepa. Znajdujące się na naszywce dane (pierwsza litera imienia, po której stawia się kropkę, oraz całe nazwisko) mają kolor srebrny, a wykonane są metodą haftu komputerowego.

IDENTYFIKATORY I PRZEPUSTKI

Zgodnie z systemem identyfikacji osób zatrudnionych w jednostce organizacyjnej Policji zarówno pracownicy, jak i funkcjonariusze powinni nosić w widocznym miejscu kartę zbliżeniową. Reguluje to Zarządzenie 1470 Komendanta Głównego Policji z 1 grudnia 2009 r. w sprawie ochrony obiektów Komendy Głównej Policji.

Umundurowany policjant może kartę zbliżeniową przypiąć klamerką do prawej patki kieszonki. Może też nosić ją na łańcuszku, w kolorze srebrnym, przewieszonym przez szyję. A także na smyczy, również przewieszonej przez szyję, musi być ona jednak w kolorze granatowym lub czarnym. W żadnym wypadku do munduru służbowego nie należy nosić kart zbliżeniowych zaczepionych na kolorowych smyczach, bądź na innych pretensjonalnych zawieszkach.

Policjant w mundurze nie powinien zawieszać na szyi smyczy z kluczami czy telefonem.

ZNACZKI OKOLICZNOŚCIOWE

W sytuacji, w której policjant jest uczestnikiem działania zespołowego (konferencje, szkolenia itp.) dopuszcza się noszenie na mundurze znaczka okolicznościowego oraz zawieszek przygotowanych przez organizatora jako element wspólny dla tej grupy osób, wyłącznie na czas trwania tego przedsięwzięcia.

Funkcjonariusz, przebywając czasowo na innym niż jednostka organizacyjna Policji terenie, gdzie obowiązuje noszenie przepustki, powinien umieścić ją w takim miejscu munduru, aby nie uwłaczała ona jego powagi.

ROZETY I KIR

Do munduru można przypinać biało czerwone rozety okolicznościowe, symbolizujące udział policjanta w uroczystościach z okazji świąt państwowych. Dotyczy to wyłącznie wystąpień indywidualnych.

Policjant ma także prawo umieszczać na mundurze symbolikę żałobną na czas trwania żałoby.

not. Grażyna Bartuszek
zdj. Andrzej Mitura
konsultacja insp. Grzegorz Jach