Czerwona taktyka w Kosowie ( Nr 75 / 06.2011 )

Policjanci z XVIII rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie przygotowali i poprowadzili zajęcia z czerwonej taktyki dla polskich żołnierzy stacjonujących w Republice Kosowskiej.

Kosowo to punkt sporny między zamieszkującą tamte tereny ludnością serbską i albańską – często dochodzi tam do zamieszek z użyciem granatów i ostrej amunicji, które są skierowane przeciwko stacjonującym w Kosowie oddziałom Unii Europejskiej i NATO. Polskie jednostki, jako trzon grup specjalnych, w swoich zadaniach mają rozwiązywanie właśnie takich niebezpiecznych sytuacji. Dlatego podczas XVIII rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji (JSPP) i XXIII rotacji wojskowej policjanci spotkali się z żołnierzami na wspólnym szkoleniu taktyczno medycznym.

DZIAŁAĆ RAZEM

Głównym zadaniem szkolenia była wymiana doświadczeń i ujednolicenie taktyki ratowania życia funkcjonariuszy rannych na polu walki. Ćwiczenia prowadzili Radosław Duda, Sergiusz Kośka, Hubert Kredenc i Beata Krzemień – policjanci JSPP w Kosowie. Zaznajomili oni żołnierzy z ogólnymi procedurami czerwonej taktyki, czyli postępowaniem w strefach uznawanych za szczególnie niebezpieczne, oraz pokazali podstawowe czynności niesienia pomocy samemu sobie na polu walki. Przy działaniach ratowniczych żołnierze korzystali ze sprzętu medycznego będącego na ich indywidualnym wyposażeniu.

Czynności ratownicze żołnierzy niebędących medykami skupiały się głównie na skutecznym zatrzymaniu krwawienia i taktyczno bojowym wykonaniu zadania oraz na sposobach wyjścia z zasadzki i ewakuacji rannych z pojazdu w sytuacji nietypowej. Szczególną uwagę zwrócono na użycie specjalistycznych środków paramedycznych, takich jak stazy taktyczne, opatrunki uciskowe i środki hemostatyczne; przećwiczono także palpacyjne wejście w głąb rany mocno krwawiącej.

Mottem szkolenia były słowa:

Nie czekam na pomoc. Wykorzystuję to, co mam. Moje życie to czas. Dbam o siebie. Umiejętności i szybkie działanie to moje życie – nie oddaję go w ręce innych, ale jeśli jestem świadomy, zajmuję się nim sam.

Aleksandra Wicik
Konsultacje taktyczno medyczne:
Bogdan Serniak
 

A
A+
A++
Powrót
Drukuj
PDF
Powiadom
Ocena: 0/5 (0)