Fantom potrzebny od zaraz (Nr 77 / 08.2011)

Nie zawsze wystarczą same dobre chęci, by zrobić coś pożytecznego – potrzebny jest też profesjonalny sprzęt.

Sierż. sztab. Adrian Skowroński jest policjantem od 2002 r., pracuje w ogniwie patrolowo interwencyjnym grudziądzkiej KMP. Mimo że większość służb wypada mu wieczorem i nocą, cały czas znajduje w sobie pokłady energii, by zdobywać nowe umiejętności.

NAJ... W WOJEWÓDZTWIE

W 2007 r. rozpoczął naukę w Policealnej Szkole Zawodowej na kierunku ratownik medyczny.

– W dzień chodziłem do szkoły, a w nocy i po południu służyłem społeczeństwu – uśmiecha się.

Jak mówi, społeczeństwo go doceniło – w 2009 r. znalazł się w gronie laureatów konkursu na najpopularniejszego policjanta województwa kujawsko pomorskiego. W tym samym roku skończył szkołę i zdobył uprawnienia ratownika medycznego.

– W ramach podziękowań za naukę i dobrą atmosferę pomogłem w zorganizowaniu wspólnej akcji Zespołu Szkół Medycznych i komendy miejskiej w Grudziądzu – mówi sierżant Skowroński. – Pomysł był prosty: kierowca zatrzymany do kontroli musiał najpierw wysłuchać instruktażu, a potem samodzielnie przeprowadzić reanimację fantoma. Nagrodą było zaświadczenie o uczestnictwie w krótkim szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wypadkach komunikacyjnych.

WCIĄŻ SIĘ ROZWIJAĆ

Zdobytej wiedzy policjant nie chce zachować wyłącznie dla siebie, dlatego organizuje i prowadzi szkolenia m.in. w straży miejskiej (zanim przyszedł do Policji, trzy lata był strażnikiem miejskim) oraz w swojej KMP – do tej pory przeszkolił kilkunastu policjantów i pracowników Policji. I tu pojawia się główny problem: trudno prowadzić takie zajęcia bez odpowiedniego sprzętu.

– Nie mam ani fantoma, ani AED (czyli automatycznego defibrylatora zewnętrznego – AW). Fantoma pożyczam z mojej byłej szkoły, ale nie chcę ciągle nadużywać ich życzliwości. Szkolenia prowadzę nadal, oczywiście bezpłatnie i bez szkody dla obowiązków służbowych. Wciąż rozwijam swoje umiejętności w zakresie ratownictwa: do niedawna pracowałem jako wolontariusz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Grudziądzu.

Adrian Skowroński promuje naukę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej także wśród dzieci – w ubiegłym roku, jako wiceprzewodniczący Zarządu Terenowego NSZZP w KMP w Grudziądzu (obecnie jest przewodniczącym), zorganizował Dzień Dziecka z pokazem ratownictwa medycznego. Na jesieni ub.r. w przygotowanej przez niego honorowej zbiórce krwi 422 osoby zarejestrowały się jako potencjalni dawcy szpiku, a w czerwcu tego roku wspólnie z fundacją DKMS jego Zarząd Terenowy przygotował Dzień Dawcy Szpiku dla dwuletniego Filipka – zarejestrowało się aż 331 osób.

W liście przysłanym do redakcji sierż. sztab. Adrian Skowroński napisał: Zdecydowałem się napisać do Was z nadzieją na pomoc w zdobyciu sprzętu do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej. Może podsuniecie mi jakiś pomysł, jak legalnie i bezpłatnie zdobyć sprzęt, który będzie służył do szkoleń naszym policjantom, pracownikom oraz strażnikom miejskim. Chciałbym wierzyć, że kiedyś KMP w Grudziądzu będzie mogła pochwalić się takimi akcjami jak ta, którą opisaliście Państwo w czerwcu 2010 r. w artykule „Pierwsza pomoc – to łatwe!”.

AW
aleksandra.wicik@policja.gov.pl

A
A+
A++
Powrót
Drukuj
PDF
Powiadom
Ocena: 0/5 (0)