Turniej ratowników policyjnych (Nr 100 / 07.2013)

Pierwsze Ogólnopolskie Zawody Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy odbyły się pod koniec maja w Szkole Policji w Słupsku.

Startowało w nich 17 dwuosobowych drużyn reprezentujących wszystkie KWP i KSP: warunkiem wzięcia udziału były aktualne uprawnienia ratownika i przejście kwalifikacji w swoim garnizonie. Większość policjantów uczestniczących w turnieju skończyła szkolenie z kwalifikowanej pierwszej pomocy w ramach projektu szkoleniowego, organizowanego przez KGP i finansowanego ze środków programu operacyjnego Kapitał ludzki. Szkolenia prowadzone są w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach – pisaliśmy o tym w nr. sierpniowym w 2011 r. (art. Pierwsza pomoc za unijne pieniądze).

Zawody policyjnych ratowników były podzielone na część konkursową i warsztatową. Pierwszego dnia zdawano test wiedzy i rozegrano konkurencje praktyczne. Drugi dzień poświęcono na szkolenie prowadzone przez gdańskich strażaków – członków Specjalnej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej, którzy brali udział w misjach ratunkowych, m.in. na Haiti i w Turcji. Patronat nad zawodami objął komendant główny Policji, a pierwsze miejsce zajęli sierż. Maciej Jankiewicz i sierż. Maciej Kujawiński z KMP w Bydgoszczy. Z rąk insp. Jacka Gila, komendanta SP w Słupsku, otrzymali puchar ufundowany przez komendanta głównego oraz zestaw ratowniczy R 0.

POMAGAJĄ NA CO DZIEŃ

Na konkurencje składały się cztery symulacje sytuacji, w których należało udzielić pierwszej pomocy. Były to: upadek z rusztowania, zasłabnięcie na przystanku autobusowym, ratowanie samobójczyni i pomoc rannym w wypadku samochodowym. Po południu zawodnicy wzięli udział w próbie pobicia rekordu w najdłuższej resuscytacji krążeniowo oddechowej, która odbywała się w Akademii Pomorskiej.

– W teście wiedzy kilka pytań mnie zaskoczyło – przyznaje sierż. Maciej Jankiewicz. – Konkurencje też były wyzwaniem, my jako pierwszą mieliśmy wypadek komunikacyjny i nie poszło nam zbyt dobrze: popełniliśmy proste błędy i nie zmieściliśmy się w określonym czasie. Ale za kolejne konkurencje dostaliśmy już znacznie więcej punktów.

Sierżant Jankiewicz służy w Policji od 2009 r. i jeździ w patrolach w bydgoskiej KMP. We wrześniu ub.r. ukończył kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy w Sułkowicach.

– Zajęcia były bardzo dobrze prowadzone, instruktorzy kompetentni i przyjaźni – ocenia. – Namawiam kolegów z jednostki na ten kurs.
Drugi policjant ze zwycięskiego duetu też od 2009 r. służy w KMP w Bydgoszczy, w Sułkowicach był w połowie 2012 r. W swojej pracy już wykorzystał zdobyte tam umiejętności.

– Pierwsza sytuacja to było wezwanie do osoby uważanej za nietrzeźwą – mówi sierż. Maciej Kujawiński. – Kiedy obejrzałem jej oczy, stwierdziłem anizokorię, czyli nierówne źrenice. Mogło to być spowodowane wstrząśnieniem mózgu, więc tę osobę zabrała karetka. Drugie zdarzenie to była resuscytacja mężczyzny, który dostał zawału w wodzie. Brałem w tym udział razem z pogotowiem, ale niestety nie udało się go uratować.

NA STAŁE W KALENDARZU

Pomysłodawcą zawodów jest insp. Jacek Gil: w latach 2009–2012 był zastępcą dyrektora Biura Kadr i Szkolenia KGP i koordynatorem ratownictwa medycznego Policji.

– Turniej został pomyślany jako element doskonalenia zawodowego i aktywizacji policjantów. Pokazał, że jako ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy nie musimy się wstydzić wiedzy i umiejętności – przekonuje insp. Gil. – W sumie, nie tylko dzięki kursom realizowanym w Sułkowicach, będziemy mieli w Policji około 4 tys. takich policjantów ratowników. Niektórych wiedza i umiejętności przekazywane na kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy tak zafascynowały, że po jego ukończeniu rozpoczęli nawet studia w tym kierunku. Podpisałem porozumienie z dyrektorem szpitala wojewódzkiego w Słupsku i dzięki temu moi współpracownicy odbywają praktyki w szpitalnym oddziale ratunkowym.
Komendant Gil dodaje, że patrole biorące udział w zawodach reprezentowały bardzo wysoki poziom; chciałby, aby ten turniej na stałe został wpisany do kalendarza ogólnopolskich imprez policyjnych.

Szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy w Sułkowicach, przeznaczone dla policjantów rd, patrolowo interwencyjnych, z oddziałów prewencji, AT i CBŚ, potrwają do końca września, można się jeszcze na nie zgłaszać. Rozmowy kwalifikacyjne odbywają się w jednostkach. Do końca maja w tych kursach wzięło udział ponad 2500 policjantów i policjantek z całej Polski. Zakupiono też 230 zestawów ratownictwa medycznego R 0, a w planach jest zakup kolejnych 290.

– Zawody ratowników policyjnych z kwalifikowanej pierwszej pomocy nie tylko mają propagować zasady udzielania tej pomocy, ale też pokazywać wizerunek sprawnego, wszechstronnie wyszkolonego policjanta, gotowego nieść pomoc poszkodowanym – podkreśla insp. Jacek Gil. – Dokument kwalifikacji trzeba odnawiać co trzy lata. Szkoła Policji w Słupsku mogłaby stać się jednym z miejsc, gdzie policjanci będą mogli recertyfikować swoje umiejętności.

Aleksandra Wicik

Zawody ratowników

W dniach 6–7 czerwca na terenie Parku Wodnego w Hajnówce odbyły się otwarte zawody funkcjonariuszy służb mundurowych w ratownictwie wodnym. W mistrzostwach rywalizowało 15 drużyn, reprezentujących komendy wojewódzkie Policji z: Białegostoku, Krakowa, Rzeszowa, Szczecina, Lublina, Bydgoszczy, Łodzi, Katowic, Olsztyna, a także reprezentacja policji łotewskiej oraz zespół Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej z Białegostoku. Policja litewska uczestniczyła w przedsięwzięciu w roli obserwatora.

W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęła reprezentacja KWP w Szczecinie, w składzie Robert Ratkowski i Łukasz Pańczyszyn. Drugie miejsce zajął zespół KWP w Łodzi, w składzie Romuald Karpiak i Adrian Brzóska, a trzecie drużyna KWP w Krakowie, w składzie Paweł Dyna i Artur Horecki. Indywidualnie triumfował Łukasz Pańczyszyn (KWP w Szczecinie). Drugie miejsce zdobył Adam Denert (KW PSP w Białymstoku), a trzecie Adrian Brzóska (KWP w Łodzi).

W czasie zawodów policjanci przygotowali na terenie parku wodnego stoisko profilaktyczne dla uczniów lokalnych szkół podstawowych. Dla chętnych dostępny był także mobilny punkt poboru krwi.

Aneta Łukowska


Kolarstwo przełajowe

Na terenie kamieniołomu Niegowonice w gminie Łazy (woj. śląskie) 7 czerwca odbyły się Ogólnopolskie Zawody Policji w Kolarstwie Przełajowym. Na starcie stanęło 34 funkcjonariuszy. Na piętnastokilometrowej trasie najlepszy okazał się Janusz Zaleśny z KPP w Jaśle. Drugi był Łukasz Rycombel z KPP w Będzinie, a trzeci Piotr Ścigała z KMP w Częstochowie.

P.O.


Półmaraton w Słupsku

Paweł Piotraschke ze Szkoły Policji w Słupsku triumfował podczas XVII edycji Międzynarodowych Mistrzostw Policji w Półmaratonie. Z nadmorskiej promenady w Ustce zawodnicy biegli do słupskiej szkoły. Ustanowionego kilka lat temu przez milicjantów ukraińskich rekordu nie udało się pobić. Po raz drugi w historii impreza miała charakter otwarty – startować mógł w niej każdy biegacz.

Pierwsze miejsce zajął Paweł Piotraschke, reprezentujący SP w Słupsku z czasem 1 godzina 8 minut i 11 sekund. Drugie miejsce przypadło Piotrowi Drwalowi z KS Jantar Ustka (1:09:12), a trzecie Jackowi Misiewiczowi z KWP w Olsztynie (1:15:55).

Piotr Kozłowski

Pamiętamy

6 czerwca br. odbyły się Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie Służb Mundurowych o Puchar Komendanta Głównego. Poświęcono je pamięci policjantów poległych w służbie.

Honorowy patronat nad zawodami objął minister spraw wewnętrznych. Pomysłodawcą i komandorem tej, już cyklicznej, imprezy jest Andrzej „Pułkownik” Kuczyński, a odbywa się ona na strzelnicy Komendy Głównej Policji przy ul. Iwickiej, dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy Sekcji Wyszkolenia Strzeleckiego i Kultury Fizycznej Wydziału Rozwoju Zasobów Ludzkich Gabinetu KGP. W tegorocznej edycji udział wzięło 107 zawodniczek i zwodników z 34 drużyn, reprezentujących: ABW, CBA, BOR, SG, ŻW, straż miejską i Policję. Tradycyjnie w gronie strzelców znaleźli się przyjaciele służb mundurowych – przedstawiciele firm, których produkty na co dzień używane są przez funkcjonariuszy, i które wspierają Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Były też osoby publiczne, wśród których gwiazdą była, niekryjąca swojej sympatii dla munduru, Dorota Stalińska. W kategorii „goście” zajęła zaszczytne 13. miejsce.

– Jak na kobietę, całkiem nieźle – skomentowała, patrząc na tarczę z bliska. Możemy tylko dodać, że później, już bez rywalizacyjnego stresu, było jeszcze lepiej. Po rozegraniu dwóch konkurencji – strzelania szybkiego i precyzyjnego – w klasyfikacji ogólnej pierwsze miejsce zajął Marek K. z ABW Emów przed Tomaszem Cierpicą z KWP w Katowicach i Grzegorzem Orłowskim z BOR. Wśród kobiet najlepsze oko i najpewniejszą rękę miała Roksana Banach z BOR, której niewiele ustąpiły Agnieszka M. z CBA i Monika Szeremeta z KWP w Katowicach. Drużynowo zwyciężył team KWP w Katowicach II, wyprzedzając zespoły CBŚ Z1 oraz BOR. W osobnych konkurencjach rywalizowali ze sobą funkcjonariusze jednostek specjalnych. Wygrali je reprezentanci CBŚ Z1. Na drugim miejscu uplasowało się BOA KGP, a trzecie zajął SPAP z Katowic. Indywidualnie najlepszy był zawodnik z CBŚ Z1 przed funkcjonariuszami ze SPAP w Katowicach i SPAP w Poznaniu. Jak na każdych zawodach duch rywalizacji był wszechobecny – tak wśród „komandosów”, jak i gości. Acz nie najważniejszy. Ideą zawodów jest pamięć o tych, którzy na linii ognia, między zawodnikami, już nigdy nie staną. I pomoc ich rodzinom. Zgodnie z nią, po zakończeniu rywalizacji, Irena Zając, prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom odebrała czek, którego wartość – 1,7 tys. zł – wspomoże działalności fundacji.

Przemysław Kacak

Biathlon policyjny

W dniach 17–18 maja br. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie zorganizowano Otwarte Mistrzostwa Policji w Biathlonie Policyjnym. Najlepszymi zawodnikami mistrzostw zostali Aleksandra Saraceń Szyszka z KSP i Maciej Wojciechowski ze szczycieńskiej uczelni. W kategorii mężczyzn powyżej 40. roku życia triumfował Janusz Miketa z KWP w Katowicach. Drużynowo najlepszy okazał się zespół WSPol. w Szczytnie, w składzie: Maciej Wojciechowski i Mateusz Kazek. Drugie miejsce wywalczyła drużyna Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, w składzie: Marek Kociuba i Jakub Zduński. Trzecie zajęła reprezentacja Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, w składzie: Grzegorz Mandywel i Piotr Witkowski.

P. Ost.

A
A+
A++
Powrót
Drukuj
PDF
Powiadom
Ocena: 0/5 (0)