Standardy i logotypy (Nr 101 / 08.2013)

Mamy już nowe logo Policji oraz projekt modelowej komendy – teraz czas na wprowadzanie ich w życie.

W badaniach społecznych, przeprowadzonych przed uruchomieniem programu, wyszło m.in., że ludzie mają problem z trafieniem do komendy, bo brak po drodze odpowiednich oznaczeń. Dlatego tak duży nacisk w programie standaryzacji położono na jednolite oznakowanie budynków policyjnych, przede wszystkim tych nowo budowanych i remontowanych.

Komendant główny Policji jest wykonawcą programu, a MSW nadzoruje jego realizację i to właśnie ministerstwo rozpisało dwa konkursy: pierwszy na projekt logo i elementów identyfikacji wizualnej budynków Policji, a drugi na opracowanie modelu funkcjonalno przestrzennego komendy i komisariatu Policji. Nowe logo zaprezentowano pod koniec maja, a komendę i komisariat przyszłości zobaczyliśmy – na razie na papierze – w połowie czerwca.

IDENTYFIKACJA WIZUALNA

Znaki identyfikujące policyjne budynki i oznakowanie dojścia do nich są często przeskalowane, mają różne barwy, a czasem w ogóle są niewidoczne i zdarza się, że trudno odnaleźć policję w danym mieście. Nowe logo ma to zmienić. Paletę jego kolorów prezentujemy poniżej – w wersji podstawowej jest to kolor granatowy, dopuszczalna jest wersja czarno biała i w kontrze, czyli z odwróconymi kolorami. Logo można też stosować na powierzchni aluminiowej, która ma delikatną, srebrną barwę – ale tylko na takiej.

Część graficzna (sygnet) logo to stylizowana odznaka policyjna z pominiętym, jako zbyt skomplikowany, środkowym elementem. Ramiona odznaki też są uproszczone i grubości poszczególnych elementów oraz odległości między nimi są takie same. Część słowno graficzna (logotyp) logo to napis POLICJA w kroju pisma Klint Pro, w odmianie Bold. Logotyp znajduje się po prawej stronie sygnetu, w odległości jednej piątej jego szerokości. Wysokość logotypu to dwukrotność wysokości prawego dolnego fragmentu sygnetu.

Dopuszczalna jest pionowa, uzupełniająca wersja logo – w tej wersji logotyp jest pod sygnetem w odległości trzech czwartych szerokości skośnych zakończeń poziomych i pionowych ramion odznaki w sygnecie. Do logo można dodać napis, czyli pełną nazwę komendy lub komisariatu, i tu też są określone parametry wysokości i odległości liter. To jedyny przypadek, w którym dopuszczalne jest naruszenie pola ochronnego znaku w wersji podstawowej.

Pole ochronne to obszar wokół znaku, w obrębie którego nie może się pojawić żadna obca forma, zarówno graficzna, jak i tekstowa. Nie wolno także: zmieniać koloru i kroju pisma logo, proporcji jego elementów, relacji sygnetu i logotypu, deformować i obracać znaku, stosować niewłaściwych teł i kontr, umieszczać obrysu lub cienia.

Katowiccy graficy, którzy zaprojektowali logo, zaproponowali też papeterię i wizytówki, ale logo jest przede wszystkim oznaczeniem nowo budowanych i modernizowanych budynków oraz dojść do nich. Oczywiście jeśli ktoś chce, może to oznaczenie stosować na papierze firmowym swojej komendy, ale nie ma konieczności umieszczania go wszędzie tam, gdzie do tej pory było tradycyjne oznakowanie Policji, wzorowane na policyjnej odznace.

WZORCOWA KONCEPCJA BUDYNKU

Modelowa komenda, zaprojektowana przez łódzką pracownię architektoniczną, znajduje się na prostokątnej działce, co umożliwia zaprojektowanie przed budynkiem przedpola z małą architekturą, czyli m.in. ławkami, oświetleniem i stojakami na rowery. Ma to podkreślać otwartość i przystępność miejsca dla obywateli. To budynek jednopiętrowy: w piwnicy znajduje się strzelnica ćwiczebna, są też palarnia i patio. Komenda ma być przede wszystkim funkcjonalna, zatem w księdze standaryzacji opisano m.in., jaka ma być wykładzina w recepcji, określono meble w strefie biurowej oraz szczegóły elewacji. Istotne są oznaczenia w recepcji, porządkujące jej przestrzeń (zazwyczaj w recepcjach panuje chaos ulotkowy i ogłoszeniowy). Osoba przychodząca do komendy ma czuć się komfortowo, więc recepcja, dyżurka i poczekalnia muszą być nieco oddalone od siebie.

W ramach programu standaryzacji będzie wykonywana tzw. duża standaryzacja, czyli budowa nowych siedzib jednostek Policji zgodnie z wybranym projektem – lub mała standaryzacja, obejmująca przebudowę holu wejściowego, poczekalni, recepcji i pokoi przyjęć interesantów, dostosowanie kolorystyki elewacji, zapewnienie dostępu niepełnosprawnym oraz zagospodarowanie terenu. Zostanie też oznakowana strefa wejściowa do budynku: znajdzie się w niej nowe logo Policji w formie pylonu (pionowego, wolno stojącego słupa przypominającego fragment muru).

Aleksandra Wicik
aleksandra.wicik@policja.gov.pl

A
A+
A++
Powrót
Drukuj
PDF
Powiadom
Ocena: 0/5 (0)