Z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem rozmawia Piotr Maciejczak

+

O policyjnych zakupach w czasie pandemii z I Zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariuszem Augustyniakiem rozmawia Piotr Maciejczak

+

Z asp. sztab. Rafałem Jankowskim, przewodniczącym Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów rozmawia Piotr Maciejczak

+

Wydaje się bezsporne, że współczesne nawiązania do ideałów przedwojennej Policji Państwowej przyniosły pozytywny efekt w postaci wzrostu zaufania społecznego do działań formacji, która przez dziesięciolecia uznawana była za represyjną. Ale trzeba było kolejnego dwudziestolecia, aby zmiany zagościły na dobre zarówno w umysłach funkcjonariuszy, jak i Polaków. To jednak historia z happy endem.

+

Z nadinsp. w st. spocz. Leszkiem Lamparskim, pierwszym Komendantem Głównym Policji po 1989 roku, rozmawia Piotr Maciejczak.

+

Gazetowy jubileusz Równo 15 lat temu, w kwietniu 2005 roku, ukazał się pierwszy numer naszego miesięcznika, który powstał na bazie „Gazety Policyjnej” – periodyku, który swą premierę miał zaledwie dwa dni po przyjęciu przez Sejm RP ustawy o Policji.

+

Dziś jeszcze nie wiemy na pewno, skąd wziął się koronawirus nazywany SARS-CoV-2. Pewne jest to, że prócz zachorowań na zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 spowodował prawdopodobnie największy światowy kryzys od czasu II wojny światowej.

+

Data 26 lutego 1925 roku jest szczególna – wtedy to bowiem zapadła decyzja o utworzeniu pierwszego w historii Polski oddziału policji kobiecej. Od tamtej chwili minęło już 95 lat. Jak zmieniły się policjantki i ich służba? Na to pytanie będziemy starali się odpowiedzieć na naszych łamach przez cały obecny rok.

+

W Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 1 lutego br. odbył się Siódmy Charytatywny Bal Oficerski Policji pod honorowym patronatem małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agaty Kornhauser-Dudy. Komitet wspierający organizację balu pracował pod mecenatem małżonki Komendanta Głównego Policji Małgorzaty Szymczyk. Cel pozostał niezmienny od lat – zbiórka środków na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

+

W zasadzie nie tylko rok, a kilka ostatnich lat. Ale to w 2019 lista inwestycji była szczególnie duża. 7 stycznia br. w lotniczym hangarze na warszawskim Bemowie dokonano prezentacji najistotniejszych zakupów dokonanych przede wszystkim z rządowego „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017–2020”.

+

Od wielu lat Komenda Główna Policji organizuje uroczystość, podczas której wyróżnia najlepszych policyjnych sportowców. W tym roku – z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej – wyróżniono stu policjantów i pracowników Policji, którzy osiągnęli poziom mistrzowski w wybranych przez siebie dyscyplinach. A przy okazji uhonorowano też… policyjnych raperów.

+

Ten skrót to nowe pojęcie, wprowadzone zarządzeniem Komendanta Głównego Policji nr 63 z 7 października 2019 roku – oznacza Bezzałogowy Statek Powietrzny Policji. Czyli – mówiąc potocznie – policyjnego drona.

+

Niekiedy lokalne pomysły czy inicjatywy okazują się tak dobre, że zostają wdrożone w całym kraju. Takim przykładem są prowadzące dynamiczną kontrolę na polskich drogach zespoły SPEED. Swój początek miały w Warszawie, gdzie natężenie ruchu – szczególnie w godzinach szczytu – jest ogromne.

+

Za wyjątkową ofiarność w ratowaniu ludzkiego życia minister SWiA Mariusz Kamiński podziękował 26 września br. 142 policjantom, przyznając im nagrody finansowe. W uroczystości wzięła udział marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki oraz Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk.

+

24 lipca 2019 roku, w setną rocznicę powołania Policji Państwowej, Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nominacje na stopień nadinspektora Policji czterem komendantom wojewódzkim Policji:

+

W ostatnich dniach maja 154 uczestników z 55 państw członkowskich regionu europejskiego i 17 obserwatorów dyskutowało w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym o sposobach walki z przestępczością zorganizowaną, terroryzmem oraz handlem narkotykami.

+

Wstąpiłeś do służby po 2 stycznia 1999 roku? To przeczytaj uważnie.

+

Międzynarodowa Wystawa i Konferencja Bezpieczeństwa Granic i Bezpieczeństwa Wewnętrznego InSec 2017 z punktu widzenia przedstawicieli służb mundurowych i przemysłu była cenną inicjatywą, pozwalającą zarówno na nawiązanie kontaktów, jak również prezentację swoich wyrobów i pomysłów. To ważne, bo przyznane w ramach ustawy modernizacyjnej wielomiliardowe kwoty pozwolą na zakupy najnowocześniejszego sprzętu i rozwiązań teleinformatycznych dla wszystkich służb resortu spraw wewnętrznych.

+

Już po raz czwarty w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie najwyżsi oficerowie Policji wzięli udział w charytatywnym balu, podczas którego zbierano środki na działalność Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. W tym roku na konto fundacji trafiło przeszło 40 tys. złotych.

+

Spotkanie z przedstawicielami mediów i społeczności lokalnej inaugurujące pilotażowy program dotyczący „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce” odbyło się 13 czerwca br. w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie.

+

Z komendantem głównym Policji nadinsp. dr. Jarosławem Szymczykiem rozmawia Piotr Maciejczak.

+

Lipcowa operacja związana z zabezpieczeniem zarówno szczytu NATO, jak i Światowych Dni Młodzieży od wielu miesięcy jest tematem przygotowań wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Przeprowadzone ostatniego dnia maja br., w obecności szefów służb i zaangażowanych resortów, ćwiczenie na błoniach Stadionu Narodowego było ostatecznym sprawdzianem umiejętności i współdziałania. Największym z dotychczas przeprowadzonych.

+

Z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Jarosławem Zielińskim rozmawia Iwona Klonowska

+

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz komendant główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk gościli 19 kwietnia br. w siedzibie Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, gdzie obserwowali pokaz sprawności policyjnych komandosów. Rolę gospodarza pełnił nowy szef BOA kom. Dariusz Zięba.

+

– Postanowiliśmy, aby największa sala w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nosiła imię śp. Władysława Stasiaka i aby odsłonięta tablica upamiętniała jego postać – powiedział 15 marca br. minister SWiA Mariusz Błaszczak podczas uroczystości upamiętniającej byłego szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji, a także twórcę programu „Razem bezpieczniej”, który w ten dzień obchodziłby swoje 50. urodziny.

+

Wojsko, cywilne centra zarządzania kryzysowego i służby dbające o bezpieczeństwo – w tym Policja – przeprowadziły między 17 a 19 listopada 2015 r. ćwiczenia sprawdzające działanie Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA).

+

Po raz pierwszy w Hali Widowiskowo-Sportowej Centralnego Ośrodka Sportu „Torwar”, a po raz siódmy w historii obradował Kongres Kobiet. Zdaniem uczestniczek atmosfera była mniej kameralna niż w poprzednich latach, jednak nie mniej energetyczna. Do udziału zgłosiło się ponad 7 tys. uczestniczek – jak zwykle silną reprezentację miały też służby mundurowe.

+

W Sułkowicach po raz piętnasty rozegrano finał Kynologicznych Mistrzostw Policji. Tym razem w dniach 25–28 sierpnia 2015 r. rywalizowali przewodnicy z psami w kategoriach wyszukiwania zapachów narkotyków oraz materiałów wybuchowych. Nagrody wręczał Komendant Główny Policji gen. insp. Krzysztof Gajewski.

+

Wybierz Strony