Istotą konkursu jest wyróżnienie tych funkcjonariuszy, którzy charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem działania, empatyczną postawą oraz umiejętnościami w zakresie udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym przemocą, a także tych policjantów, którzy są zaangażowani w budowanie lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

+

W czerwcu br. zamieściliśmy wywiad z mł. insp. Marcinem Wydrą z Dywizji Planowania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych w Brukseli. Dziś na naszych łamach gości nadkom. Mirosław Lipka, który pracuje w Dywizji Prowadzenia Operacji Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

+

Podczas centralnych obchodów Święta Policji sześciu wyższych oficerów odebrało z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy akty mianowania na stopnie nadinspektora. Generalskie szable wręczył im minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

+

W 2017 r. zdobył „Koronę Polskich Półmaratonów”, rok później sięgnął po „Koronę Polskich Maratonów”. W ubiegłym roku wymyślił sobie nowy cel – „Koronę Komend Policji Województwa Śląskiego”. Projekt jest autorski, indywidualny, ale jak najbardziej godny naśladowania. Twórca, podkom. Tomasz Dzierga ze Szkoły Policji w Katowicach, nie rości sobie praw autorskich, lecz zachęca do regularnego wysiłku fizycznego, a sam planuje nowe wyzwania.

+

Świat stanął w podporze i zaczął pompować pieniądze dla chorych dzieciaków. Akcja, która zaczęła się w Gaszynie, przekroczyła już granice Polski. Pompują wszyscy: strażacy, ratownicy, harcerze i oczywiście policjanci.

+

Dzięki służbom podległym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji 5 czerwca 2020 r. na Białoruś dotarł największy transport humanitarny zorganizowany w czasie pandemii COVID-19. Ciężarówki z trzystoma tonami środków ochrony indywidualnej, płynów do dezynfekcji, lekarstw i sprzętu medycznego były pilotowane przez policyjne radiowozy.

+

Starsi pamiętają, a młodsi mogą wyszukać w sieci słowa znanego przeboju Haliny Kunickiej „Orkiestry dęte”. Niby „zwyczajne pa pa pa”, a wszyscy chcą słuchać i oglądać. Zwłaszcza gdy występ rozpoczyna Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

+

W roku 80. rocznicy zbrodni katyńskiej na cmentarzu parafialnym w Zduńskiej Woli stanął pomnik poświęcony funkcjonariuszom Policji Państwowej pochodzącym z miasta lub służbowo z nim związanych. Na monumencie wyryto nazwiska osiemnastu policjantów. Wszyscy wiosną 1940 roku zostali zamordowani w ZSRR.

+

Chyba mało kto pamięta, że przy wielu komendach w kraju, pod auspicjami Komisji Turystyki w resorcie spraw wewnętrznych, działają kluby organizujące zloty, rajdy i spływy kajakowe. To ciekawa alternatywa dla zagranicznych wojaży.

+

W minionym roku obchodziliśmy setną rocznicę powołania Policji Państwowej. Pamiątkami po jubileuszu są relacje z uroczystości, zdjęcia, odsłonięte tablice patronów poszczególnych garnizonów, ale także okolicznościowe publikacje.

+

Rozmowa z mł. insp. Marcinem Wydrą z Dywizji Planowania Operacyjnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych w Brukseli

+

Odwaga, sprawność i szybkość reakcji policjanta zadecydowały, że udało się ocalić kobietę, która zamierzała wyskoczyć z balkonu. Tytułowy skok z balkonu miał jednak miejsce, ale wykonała go nie ofiara, lecz jej wybawca – sierż. szt. Dawid Markowski z Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

+

Z powodu pandemii COVID-19 tegoroczne wspomnienie osób zamordowanych z rozkazu najwyższych władz ZSRR miało charakter bardzo osobisty, a oficjalne ceremonie planowane z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy zbrodni katyńskiej zostały okrojone do minimum.

+

Rok 2010 upływał pod znakiem obchodów siedemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej. 9 kwietnia 2010 r. na dziedzińcu Komendy Głównej Policji odbyła się uroczystość upamiętniająca policjantów – ofiary tej zbrodni. Wtedy po raz ostatni widzieliśmy tych przyjaciół Policji, którzy następnego dnia wczesnym rankiem wsiedli na pokład rządowego samolotu Tu-154M.

+

Mija osiemdziesiąt lat od wymordowania polskich jeńców wojennych w Związku Radzieckim. Największym znanym dziś cmentarzem ofiar zbrodni katyńskiej jest nekropolia w Miednoje, gdzie leży około sześciu tysięcy przedwojennych polskich policjantów.

+

W tym roku minie dwadzieścia lat od wysłania pierwszej zmiany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji do Kosowa. Było to w listopadzie 2000 r. Policyjni eksperci byli tam jednak wcześniej.

+

W styczniu obchodzona była 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Obóz utworzony w 1940 r. na terenach bezpośrednio włączonych do III Rzeszy Niemieckiej przeznaczony był początkowo dla Polaków, którzy zaangażowali się w ruch oporu. Trafiali tam też policjanci. Jednym z nich był posterunkowy Wojciech Fojud.

+

Rozmowa z podinsp. Mariuszem Szustakiewiczem, oficerem łącznikowym i kierownikiem Polskiego Biura Łącznikowego przy Europolu

+

W dziesiątą rocznicę tragicznej śmierci podkom. Andrzeja Struja na kapliczce nieopodal miejsca, gdzie zadano mu śmiertelne ciosy, odsłonięto tablicę poświęconą bohaterskiemu policjantowi. Aktu odsłonięcia dokonali wspólnie Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, komendant stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej i wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZP podinsp. Andrzej Szary.

+

Dziesięć lat temu, w marcu 2010 r., okładka naszego miesięcznika była czarno-biała i przedstawiała zatrzymaną w kadrze jedną osobę. Był nią śp. podkom. Andrzej Struj, który 10 lutego 2010 r. podjął swoją ostatnią interwencję na warszawskiej Woli.

+

W tym roku XI Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja zaplanowano na 11–13 lutego. W rozgrywkach wzięło udział ponad 60 drużyn z Polski i z zagranicy. Do zdobycia było trofeum najcenniejsze, czyli Puchar Komendanta Głównego Policji, zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn. Celem nadrzędnym zawodów było jednak kultywowanie pamięci o bohaterskim policjancie z Komendy Stołecznej Policji.

+

W sobotę 21 grudnia ub.r. odbył się w Warszawie Świąteczny Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Halowej „Dopóki piłka w grze – dla Górala”. Głównym trofeum był Puchar Dowódcy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz Burmistrza Dzielnicy Bielany, ale nadrzędnym celem zawodów było zebranie środków na dalsze leczenie funkcjonariusza CPKP „BOA” asp. sztab. Jacka Kurzei „Górala”, który od kilku lat walczy z nowotworem.

+

Rozmowa z nadkom. Karoliną Gawlicką-Bąk, oficerem łącznikowym polskiej Policji w Królestwie Hiszpanii, radcą Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Madrycie

+

W październiku 2018 r. ukazał się na naszych łamach pierwszy wywiad z oficerem łącznikowym polskiej Policji, akredytowanym w innym państwie. W tym numerze naszym rozmówcą jest insp. Paweł Olczak, radca-minister w Ambasadzie RP w Oslo, oficer łącznikowy polskiej Policji z akredytacją w Królestwie Norwegii oraz Królestwie Szwecji.

+

W październiku ub.r. ukazał się na naszych łamach pierwszy wywiad z oficerem łącznikowym polskiej Policji, akredytowanym w innym państwie. W tym numerze naszym rozmówcą jest mł. insp. dr Bartosz Furgała, oficer łącznikowy polskiej Policji w Wielkiej Brytanii, I radca Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie.

+

W całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę w 1918 r. niepodległości. Policjanci zabezpieczali ich przebieg, a przedstawiciele formacji reprezentowali służbę podczas ceremonii. Obchody centralne, z uczestnictwem najwyższych władz państwowych, zorganizowano w Warszawie.

+

Taki jubileusz zdarza się tylko raz. Wszyscy mieliśmy honor i zaszczyt uczestniczyć w obchodach setnej rocznicy powołania Policji Państwowej. Uroczystości rozłożone w czasie odbywały się we wszystkich garnizonach. Obchody centralne zorganizowane na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie objął „Patronatem Narodowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości”.

+

Wybierz Strony