Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH to jedyna w Polsce wysoce specjalistyczna impreza targowa, której adresatem są służby porządku publicznego i służby specjalne.

+

13 miesięcy, 22 spektakle, tysiące kilometrów przejechanych po całej Polsce, mnóstwo wysiłku i jeszcze więcej pasji. Tournée Amatorskiej Sceny Policyjnej „Na posterunku” dobiegło końca, ale to dopiero początek wielkiej przygody i integracji środowiska policyjnego przez sztukę.

+

Większy udział kobiet w misjach i operacjach pokojowych, wzmocnienie ich roli w procesach decyzyjnych związanych z zapewnieniem pokoju, jak również zwrócenie uwagi na potrzeby ochrony i wsparcia kobiet i dzieci podczas konfliktów zbrojnych oraz w środowisku pokonfliktowym to główne tematy międzyresortowej konferencji „Udział kobiet w misjach zagranicznych”, która na początku kwietnia odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

+

Z policyjnych statystyk wynika, że już w tym roku na 1591 wypadków z udziałem pieszych, 848 miało miejsce na przejściu dla pieszych. Wychodząc naprzeciw zagrożeniom policjanci po raz drugi ruszyli z akcją informacyjno-edukacyjną „Na drodze – Patrz i Słuchaj”. – Akcja, chociaż zaplanowana w ubiegłym roku, mocno wpisuje się w potrzeby, wychodząc naprzeciw zdiagnozowanym zagrożeniom – mówi podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

+

Marysia to mistrz drugiego planu, niebywale inteligentna. Monika – konkretna, zdecydowana i pewna siebie. Kasia – ambitna i bardzo dobra merytorycznie. Podobnie Iwona, Marlena, Emilia, Ania, Daria, Agnieszka i Agata. Dla wszystkich praca w Policji to pasja. Są profesjonalistkami i każda jest absolutnie wyjątkowa.

+

Służą intensywnie, niejednokrotnie z narażeniem życia. Są wierne i odważne. Pilnują porządku. Pomagają w poszukiwaniu osób zaginionych, tropieniu przestępców i wyszukiwaniu niebezpiecznych substancji. Praca poważnie odbija się na ich zdrowiu. Gdy odchodzą na emeryturę, potrzebują szczególnej opieki.

+

Skanery tablic rejestracyjnych są popularnym sposobem na znalezienie przez policję skradzionych samochodów, namierzenie osób, które mają nieważne prawo jazdy albo niezapłacone mandaty. Są zamontowane na radiowozach, ale też na słupach czy wjazdach na autostrady. Skanują ruch uliczny… w Nowym Jorku.

+

Na dziesięcioro dzieci tylko jedno było ostrożne i czujne. Reszta bez zastanowienia oddaliła się z nieznajomym mężczyzną. To wynik eksperymentu, który przeprowadzili katowiccy policjanci. Eksperymentu ważnego i dającego do myślenia. Wynika z niego, że dzieci są bardzo ufne. – Nauczmy je mówić nie – apelują policjanci.

+

Połączenia kierowane pod numer 997 przejmują wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego. Jako pierwsza z obsługą numeru alarmowego pożegnała się policja w województwie śląskim. Potem opolska i świętokrzyska. Do końca roku zmiana ma objąć wszystkie garnizony w kraju.

+

Są takie zawody, które kierują się prostą zasadą: jesteśmy po to, by służyć innym – mówi na scenie aktor. W jego słowach nie słychać patosu. Jest zwyczajna prawda. Spektakl „Służba” to rzecz o historii, która dzieje się dzisiaj.

+

„Szlachetna Paczka” to wyjątkowa inicjatywa. W minionym roku udało się z pomocą dotrzeć do ponad 200 tysięcy rodzin. Dla jednej z nich paczki przygotowali szefowie Policji.

+

Pełnomocnicy do spraw ochrony praw człowieka działają w Policji od 12 lat, krzewiąc idee równości, równouprawnienia i poszanowania praw człowieka. Pod koniec października w Wólce Milanowskiej koło Nowej Słupi, podczas specjalnie zorganizowanego spotkania, mówili o tym, że adresatami praw człowieka są również policjanci.

+

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić, że na miejscu zdarzenia była konkretna osoba w konkretnym obuwiu – mówi mł. insp. dr Krzysztof Borkowski, zastępca dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

+

– Wszyscy, jak tu stoicie, macie prawo, żeby z dumą nosić policyjny mundur. Wy jesteście prawdziwą Policją, dzięki wam Polacy czują się w Polsce bezpiecznie – gratulował laureatom X edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł” komendant główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk podczas uroczystego spotkania w Sali Generalskiej KGP.

+

W całym kraju policjanci i pracownicy Policji świętowali 98. rocznicę powołania Policji Państwowej. We wszystkich garnizonach odbywały się uroczyste apele, nominacje, awanse, festyny i wystawy. Centralne uroczystości w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzeja Duda. Oprócz niego w obchodach wziął udział minister SWiA Mariusz Błaszczak.

+

Bisami i owacjami na stojąco zakończył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji zorganizowany z okazji Dnia Kobiet.

+

Na miejscu przestępstwa krople krwi układają się w opowieść. Aby ją poznać, potrzeba eksperta, który potrafi czytać ślady krwawe. Znaczenie ma wszystko: ilość plam, ich kształt, lokalizacja, wielkość, rozmieszczenie względem siebie. W Policji jest jedna biegła w tej dziedzinie: podinsp. Maria Walczuk, kierownik Zakładu Biologii CLKP.

+

Z mieszkania na parterze dochodziło przeraźliwe wołanie o pomoc. Firanka była zerwana, okno zakrwawione. W środku widać było, jak mężczyzna zadaje ciosy ofierze. Musieli działać błyskawicznie.

+

Zbieranie śladów na miejscu zdarzenia wymaga dokładności, wiedzy i wyobraźni. Bez nich nie da się zrekonstruować wypadku drogowego. – Ślady to podstawa. A rola policjanta jest tu kluczowa – mówi Tadeusz Diupero, biegły sądowy w zakresie rekonstrukcji wypadków drogowych.

+

O pijanych kierowcach pisaliśmy na naszych łamach m.in. w nr. 11 z 2011 roku. Rok 2014 rozpoczął się serią dramatycznych wypadków drogowych, które spowodowali nietrzeźwi kierowcy.

+

Sąd uniewinnił dwóch policjantów oskarżonych o niedopełnienie obowiązków w sprawie porwania Krzysztofa Olewnika.

+

Policja to było moje marzenie od dziecięcych lat. Gdyby cofnąć czas, podjąłbym taką samą decyzję – mówi asp. Sylwester Telak, policjant z 17-letnim stażem.

+

Motywów decyzji wstąpienia do Policji jest tyle, ilu chętnych – a czym kierują się kandydaci na policjantów i policjantki, których mężowie i ojcowie zginęli na służbie?

+

O wykorzystaniu kryminalistycznych baz danych i możliwościach z tego płynących nie trzeba nikogo przekonywać. Zgromadzone i przetwarzane dane są narzędziem, które powinno być wykorzystywane w każdym postępowaniu przygotowawczym, gdy są zabezpieczone ślady kryminalistyczne. Czy tak jest, możemy się przekonać, analizując wykorzystanie AFIS.

+

- Bo co lokator sam może zrobić? Nic. Policjant sam też nic nie zrobi. Trzeba współpracy.

+