Po materiale w sieci dotyczącym interwencji policjanta, przed jego domem w Piwnicznej-Zdroju ktoś postawił krzyż i położył klepsydrę z datą śmierci. Policjanci mają już dość gróźb i hejtu wylewanych na nich w internecie, dlatego zaczęli się bronić.

+

Przestępcy nie czekają, aż pojawi się szczepionka na COVID-19. Dla nich pandemia jest kolejną okazją do zdobycia pieniędzy. Tak jak wirus, z łatwością przekraczają granice, dlatego ich działaniami zajął się Interpol.

+

„W sieci” można robić już praktycznie wszystko – komunikować się, korzystać z rozrywki, zwiedzać świat czy robić zakupy. Niestety z technologii czerpią także cyberprzestępcy, którzy wykorzystują przede wszystkim naiwność, łatwowierność i pozorne poczucie bezpieczeństwa użytkowników internetu.

+

Interpol przestrzega przed przestępcami, którzy, włamując się do smartfonów, kradną miliony z kont ich właścicieli. Zatrzymania osób przechwytujących karty SIM miały już miejsce w Hiszpanii, Austrii i Rumunii. Zdaniem Interpolu na nowe zagrożenie powinny przygotować się służby także w innych krajach.

+

Jeszcze dekadę temu częściej płaciliśmy gotówką. Transakcje bezgotówkowe były dostępne, ale mniej bezpieczne. Postęp technologii diametralnie zmienił nasze podejście do płatności elektronicznych.

+

Internet XXI w. jest skarbnicą wiedzy, w której można znaleźć odpowiedź na większość pytań, ale ma też swoją drugą, ciemną stronę. Patologie internetu są w stanie dotknąć każdego, lecz najwięcej szkód mogą wyrządzić w psychice dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, co oznaczają pojęcia m.in.: seksting, hejt i patotreści oraz jak im przeciwdziałać, a w razie zagrożenia, jak pomóc małoletnim internautom.

+

Szybki wzrost technologii sprawił, że wiele operacji finansowych realizowanych w sieci internetowej prowadzi do zwiększenia działalności przestępczej w wirtualnym świecie. Obszarami działań przestępców są w szczególności oszustwa, wyłudzenia oraz nielegalny handel towarów.

+

Około pół miliarda osób na całym świecie pada rocznie ofiarą różnego rodzaju przestępstw popełnianych za pomocą internetu. Ta liczba rośnie, ponieważ coraz więcej dziedzin działalności człowieka przenosi się do cyberprzestrzeni, a w ślad za tym podążają przestępcy.

+

Proceder wygląda tak: na komputerach ofiar instalowany jest trojan, który przejmuje kontrolę nad ich kontami bankowymi. Na chwilę, tylko po to, by wydać dyspozycję przelania pieniędzy na konto w innym państwie. Cała operacja przebiega błyskawicznie i prawie nie pozostawia śladów. Prawie. Mimo że grupa przestępcza działała w wielu krajach Europy, największymi osiągnięciami w jej zwalczaniu może pochwalić się polskie Centralne Biuro Śledcze KGP.

+

e Posterunek miał zrewolucjonizować pracę policjantów i uwolnić ich od wielokrotnego wpisywania tych samych danych do kolejnych dokumentów. Tymczasem teraz muszą oni dane… kasować.

+

Internet jest dzisiaj miejscem, do którego coraz szerzej przenosi się aktywność społeczna, gospodarcza i towarzyska. A za nimi także przestępczość. W sieci nieustannie odbywa się polowanie.

+